NURHAK TARİHİ VE KÜLTÜRÜ

NURHAK TARİHİ VE KÜLTÜRÜ

Nurhak’lı yazar Ali Aksu tarafından yazılan kitap, Nurhak’ın tarihini ve kültürünü ele alan iki ana bölümden oluşmaktadır. Tarih bölümünde; Nurhak’ın, Hititlerden günümüze kadarki 5 bin yıllık tarihi, belgeleriyle beraber ortaya konurken farklı medeniyetlere, devletlere ait çok sayıda tarihi esere de yer verildi.

1971 Nurhak Operasyonunda yaralanan Mustafa Yalçıner’le mülakat da yer almaktadır.

Kitabın kültür bölümünde ise maddi kültür unsurları, gelenek görenekler ve sözlü kültür ürünlerine yer verildi.

Kitabın tarih bölümünde, Nurhak adının anlamı ve kökeni, Nurhak’ın 5 bin yıllık belgeli tarihi, Nurhak’ta; Hitit, Roma, Bizans, Selçuklu Eserleri, Türklerin ve Müslümanların Nurhak’a ilk gelişi, Osmanlı kayıtlarında Nurhak ve Nurhak’lıların kökeni, Osmanlı sarayında Nurhaklı bir cüce: Hacı Efendi, Karacaoğlan’ın Nurhak’tan kız istemesi, düğün ve ölüm adetleri, çocuk oyunları, damat asma, ağıtlar, türküler, maniler, deyimler, atasözleri, hikâyeler, Ufo ile Iraz hikâyesi, masallar, efsaneler, Ali Gölü, sözlük, yaylacılık kültürü ve şiirler ile daha başka konular yer almaktadır. Kısacası Nurhak’a dair hemen her şeyi bukitapta görmek, bulmak mümkündür.

Nurhak sınırları içinde tespit edilebilen bütün tarihi ve kültürel unsurları inceleyip kayıt altına almak ve fotoğraflamak suretiyle, çok uzun bir çalışmanın, emeğin neticesinde tamamlandı ve 2019 yılı şubat ayında yayımlandı.

Berikan Yayınevi’nden çıkan kitapta çok sayıda arşiv belgesi ve fotoğraf da kullanıldı. Kitap toplam 496 sayfa olup 17x24cm ölçülerindedir ve kitap kâğıdına siyah beyaz baskıdır.

Kitabı,Nurhak’ta;Naki Kırtasiye, Çürük Bilgisayar ve Nurhak Şarküteriden,Elbistan’da;Esen Plak Evinden,Kahramanmaraş’ta;Vefa Kitabevi veDila Yöreselden,Kayseri’de;Ulaş Kitabevinden,İnternet’te;https://www.n11.com/magaza/nurhaksarkuteri vehttps://www.epttavm.com/magaza/nurhak adresinden ve Yurtdışında;İngiltere, Almanya ve Fransa’daki derneklerden temin etmek mümkündür.

İçeriği sosyal medyada paylaş:

İlgili Yazılar:

Yorumlar